Dativ - celownik! | NIEMIECKI W OPIECE

Szukaj na blogu

marca 02, 2015

Dativ - celownik!

Przypadkie niemieckie Dativ celownik w języku niemieckim niemiecka gramatykaDzisiaj kolejny (trzeci i przedostatni) z niemieckich przypadków - Dativ, polski celownik.
Odpowiada on przede wszystkim na pytanie: wem? (komu?czemu).

Dativ zastosujemy również wtedy, gdy czasownik użyty w zdaniu będzie oznaczał stan spoczynku lub trwania czynności - zadamy wtedy pytanie wo? (lub - wann? a dokładnie: Mit wem? Womit? Seit wann? Ab wann?).

O przyimkach, które występują z poszczególnymi przypadkami opowiemy sobie w oddzielnych lekcjach, gdyż jest to temat bardziej obszerny.

Jak można zauważyć w naszej często pojawiającej się tabelce /na końcu wpisu/ w Dativie zmieniają się nam wszystkie rodzajniki (tzn. odmieniają się), dlatego jeszcze raz widzimy jak ważna jest nauka nowych rzeczowników od razu z rodzajnikiem.

Weźmy np. okno - Fenster.. znacie rodzajnik? 
Jeśli tak, to na pewno poprawnie ułożylibyście zdanie: Pani Schmidt siedzi przy oknie. - Frau Schimdt sitzt an dem Fenster. 

A skąd mamy pewność, żeby w tym zdaniu użyć Dativu? Poprzez zadanie sobie odpowiedniego pytania do zdania - Wo sitzt Frau Schmidt? - Gdzie siedzi Pani Schmidt?

Wiemy już, że okno to po niemiecku "das Fenster" (czyli rodzaj nijaki).
Jeśli nie znalibyśmy rodzaju rzeczownika okno w języku niemieckim, to nawet jeśli znalibyśmy tabelkę na pamięć, nie wiedzielibyśmy, którą odmianę zastosować.

Kolejny powód by uczyć się od razu wszystkich rzeczowników z rodzajnikami jest taki, iż często rodzaje dla tego samego rzeczownika w języku niemieckim i polskim są różne np. 
der Frühling - w jęz. niem. mamy "der" co oznacza, że rzeczownik jest rodzaju męskiego, a w jęz. polskim mamy przecież "ta wiosna" czyli rodzaj żeński!
die Nelke - w jęz. niem. mamy "die", co oznacza rodzaj żeński, a w języku polskim to przecież "ten goździk" a nie "ta goździk".

Jest to często mylące dla nas Polaków ;)TUTAJ znajdziecie ogólne informacje dotyczące niemieckim przypadków, a TUTAJ info dotyczące przypadku Genitiv.POZDRAWIAM :)SINGULAR liczba pojedycznaPLURAL
liczba mnoga
przypadki/rodzajeMaskulinum
rodzaj męski
Feininum
rodz.żeński
Neutrum
rodz.nijaki
Nominativ

Genitiv


Dativ

Akkusativ
der (ein)

des (eines)+e(s)

dem (einem)

den (einen)
die (eine)

der
(einer)

der (einer)

die (eine)
das (ein)

des (eines)+e(s)

dem (einem)

das (ein)
die

der


den +n

die

2 komentarze:

  1. ciężko polapac te tabelke ,ja nigdy tego nie zrozumie ,a chciałabym bardzo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może jednak kiedyś się uda. Starałam się wytłumaczyć najlepiej jak się da ;) Pozdrawiam cieplutko i wytrwałości życzę!

      Usuń

Zostaw swój komentarz - dzięki niemu będę pewna, że nie piszę tylko dla siebie :)

Spodobała Ci się ta strona?

Zostaw proszę komentarz - będzie to dla mnie mobilizacja do dalszej pracy i najlepsze podziękowanie :)

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z polityką prywatności.

Dziękuję za odwiedziny!
Copyright © 2016 NIEMIECKI W OPIECE , Blogger