Pierwszy wyjazd do opieki do Niemiec! Co ze sobą zabrać - czyli niezbędnik opiekunki :) | NIEMIECKI W OPIECE

Szukaj na blogu

września 18, 2018

Pierwszy wyjazd do opieki do Niemiec! Co ze sobą zabrać - czyli niezbędnik opiekunki :)

Pierwszy wyjazd do opieki do Niemiec! Co ze sobą zabrać - czyli niezbędnik opiekunki :)
Jakiś czas temu padło pytanie od jednej z naszych Czytelniczek o to, co tak naprawdę warto ze sobą zabrać na pierwszy wyjazd do Niemiec do pracy w opiece. Czego na pewno nie można zapomnieć i co warto mieć w walizce. 


Dlatego dzisiejszy wpis jest dedykowany opiekunce osób starszych - Dominice, którą pozdrawiam serdecznie :) 

Informacje na pewno przydadzą się osobom, które pierwszy raz szykują się do wyjazdu, a te które mają już większe doświadczenie bardzo proszę o pisanie w komentarzach, co u Was musi się koniecznie znaleźć w walizce :) Na pewno przyda się to początkującym koleżankom i będą Wam wdzięczne za cenne rady i wskazówki!
NIEZBĘDNIK OPIEKUNKI - pierwszy wyjazd!

 • PORTFEL a w nim zawsze na wyjazd mam drobniaki na toaletę (złotówki i Euro). Co do portfela, jeśli masz jakiś dodatkowy - weź go, może Ci się przydać, jeśli będziesz dostawała pieniądze od rodziny na zakupy - wtedy nie pomylą Ci się Twoje wydatki. Nawet jeśli rodzina tego nie wymaga - notuj sobie, kiedy i jaką kwotę otrzymałaś od rodziny, i zbieraj wszystkie paragony! Tak na wszelki wypadek..
 • w związku z powyższą radą - niezbędna jest również KARTA DO BANKOMATU
 • zabieram dodatkowo jeszcze trochę EURO na nieprzewidziane wydatki.. Nigdy nie brałam do portfela zbyt dużo Euro z dwóch powodów: 
1) mam usługę na moim koncie "bankomaty bez granic" co oznacza, że mogę w Niemczech spokojnie bez dodatkowych opłat pobrać Euro z bankomatu, albo zapłacić kartą w sklepie;
2) często jest tak, że po dojechaniu na miejsce otrzymujemy od rodziny zwrot kosztów podróży - wtedy mamy trochę gotówki, ale musimy się upewnić przed wyjazdem, że tak na 100% będzie!
Jest to zazwyczaj kwota do 150 Euro za podróż tam i z powrotem (na początku może nam rodzina wypłacić przy przyjeździe połowę 50-80 Euro, a przy wyjeździe resztę).
Pamiętajmy, że korzystając z usług pośrednika, który sam organizuje nam przejazd i płaci za nasz bilet, rodzina nie oddaje nam już za podróż! 
 • dokumenty - ważny DOWÓD OSOBISTY, dodatkowo ewentualne PRAWO JAZDY czy też inne (np. BILET AUTOBUSOWY czy kartę rabatową na przejazd)
 • umowa z firmą pośredniczącą (powinniśmy tak naprawdę otrzymać również formularz A1 ale szczerze powiedziawszy dostawałam go zazwyczaj po kilku dniach/tygodniach pobytu w Niemczech i to czasem dopiero wtedy gdy wyraźnie się o niego upomniałam)
 • dane osoby/rodziny u której będziemy pracować (nie zapomnijmy danych firmy i rodziny niemieckiej również zostawić w Polsce naszym najbliższym)
 • zapiszmy i zabierzmy nr telefonu polskiej firmy oraz  osoby, która będzie nas odbierała z dworca (te numery warto również zostawić rodzinie w Polsce). Jeśli jedziemy busem na miejsce - nie zapomnijmy dokładnego adresu i również telefonów kontaktowych. 
 • polisę dodatkowego ubezpieczenia 
Osobiście zawsze wykupuję dodatkowe ubezpieczenie (turystyczne, ale z rozszerzeniem o pracę), nie jest zbyt drogie a czuję się po prostu pewniej i bezpieczniej. Jeśli nie wykupujemy dodatkowego ubezpieczenia to cierpliwie czekamy na kartę EKUZ (która niestety czasem dociera do nas dopiero po 2-3 miesiącach pracy) i przede wszystkim upominamy się o formularz A1, który potwierdza legalność naszego zatrudnienia na terenie Państwa, do którego jesteśmy delegowani oraz potwierdza również fakt opłacania przez pracodawcę/ zleceniodawcę składek na ubezpieczenie społeczne. Gdyby coś wydarzyło się z naszym zdrowiem zaraz po przyjeździe - to należy jak najszybciej skontaktować się z polskim pośrednikiem i prosić o pomoc.
 • oczywiście warto zabrać jakąś fajną książkę, słownik niemiecki, czy też rozmówki A może zdjęcie kogoś bliskiego ;)
 • laptop i internet bezprzewodowy (jeśli takowy posiadamy - np. z Aldika, i jeśli wiemy, że na pewno na miejscu nie będzie internetu i laptopa, i że musimy o to zadbać sami)
 • telefon i ładowarkę 
 • podstawowe leki np. od bólu, od przeziębienia, bólu gardła itp (w niemieckich aptekach jest zazwyczaj wszystko droższe)  oraz leki, które przyjmujemy na co dzień i są nam niezbędne (należy pomyśleć jak długi planujemy pobyt i zabrać ich odpowiedni zapas)
 • warto mieć ze sobą notesik czy kalendarzyk z ważnymi numerami telefonów i adresami
 • jeśli lubisz fotografować to zabierz koniecznie aparat i ładowarkę (może trafisz w jakieś piękne miejsce, które będziesz chciała uwiecznić :)
 • ulubione kosmetyki i rzeczy, których używamy codziennie
 • ubrania i obuwie dopasowane do pory roku (zabieram najwięcej luźnych wygodnych ciuchów, ale nie zapominam także o czymś wyjściowym - np. może się zdarzyć wyjście do restauracji, czy jakaś ważna uroczystość w domu Podopiecznej). Nie zapomnij o kapciach ;) Aha.. czasem może przydać się strój kąpielowy ;)
 • zdarzało mi się zabrać drobny upominek dla Podopiecznej
 • na podróż w torbę podręczną - coś do picia, do jedzenia, coś do posłuchania albo poczytania, jakaś słodka przekąska, chusteczki nawilżane, okulary itp. (w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań ;)
 • Nie zapomnij naładować komórki przed wyjazdem!!!
 • Zabierzmy przede wszystkim uśmiech na twarzy i pozytywne nastawienie, a co najmniej połowa sukcesu gwarantowana :)


Chyba na chwilę obecną nic mi więcej do głowy nie przychodzi ;) 
Wiadomo, że każda z nas lubi rzeczy bez których ciężko jej się obyć (ja muszę np. mieć zawsze w torebce mały krem nivea, wkładki, chusteczki higieniczne, pilniczek ;) A dla Ciebie mogą to być całkiem inne, ale bardzo ważne rzeczy. 
PS. Pamiętajcie, że post był pisany w 2018 roku, więc jeśli chodzi o Covid
- szczepienia itd., to trzeba być na bieżąco ;)


Radzę już wcześniej zacząć wszystkie rzeczy spisywać na listę.. a przy pakowaniu i włożeniu do torby/walizki - je z tej listy skreślać! 
Metoda niezawodna :)Byłaś już kilka razy w Niemczech i przychodzi Ci jeszcze coś do głowy - napisz proszę w komentarzu, co jeszcze warto zabrać. Początkujące opiekunki naprawdę czekają na rady z życia wzięte i są za nie bardzo wdzięczne.

Dziękuję z góry w ich imieniu :)


Chcesz wiedzieć więcej na temat pierwszego wyjazdu?

Skontaktuj się ze mną i zamów książkę autorki bloga 
pt. "Poradnik opiekuna. Pierwszy wyjazd w 10 krokach"
niemieckiwopiece@gmail.com


Powodzenia w pakowaniu!

7 komentarzy:

Zostaw swój komentarz - dzięki niemu będę pewna, że nie piszę tylko dla siebie :)

Spodobała Ci się ta strona?

Zostaw proszę komentarz - będzie to dla mnie mobilizacja do dalszej pracy i najlepsze podziękowanie :)

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z polityką prywatności.

Dziękuję za odwiedziny!
Copyright © 2016 NIEMIECKI W OPIECE , Blogger